Craft of Senses: Jak zní rýč?

Kreativní tvorba pro mě není projekt, ale prožitek. Aby bylo jasno, za kreativní činnosti považuju i vaření, zahradničení nebo uklízení domova. Mezi člověkem, materiálem a okolím se odehrává dialog skrze různé smyslové podněty a rodí se spoustu myšlenek. Vibrující zvuk, vizuální harmonie nebo například dotek a vnímání textur jsou prvky procesu, který mi umožňuje zpřítomnit se a prožívat i zdánlivě drobné momenty hluboce.

Rozhodla jsem se, že si budu času, který trávím zmíněnými každodenním činnostmi, více vážit. Přináší mi prostor pro sebe a klid. Při pohledu na portfolio Tokyo Tools si náhodně vybírám nástroje a přiřazuju jim smyslový zážitek, který si chci více uvědomit, až je příště vezmu do ruky. Jen za použití fantazie a vizualizace. Začínám smyslem sluchu. Sama jsem zvědavá, jestli slyšíte, co já. 



2_craft_of_senses_tokyo_tools

Jak zní krejčovské nůžky?

Nemůžu být jediná, která miluje pravidelný a ostrý zvuk nůžek razící si přímočarou cestu kusem látky. Čím silnější materiál, tím hlubší a intenzivnější smyslový zážitek vzniká. Při vyšší gramáži látky silné vibrace z rukojeti putují až do konečků prstů ruky. Velké ano!

Jak zní rýč?

Samu sebe jsem překvapila. Při používání rýče člověk myslí často spíš na vlastní sílu a metodu práce. Vzpomněla jsem si ale na pronikavé šustění, když rýč nebo třeba lopata klouže hlínou. Jemné praskání kamínků a kořínků v půdě by mohl někdo vytvořit jako ASMR zvukovou stopu pro lepší usínání.

3_craft_of_senses_tokyo_tools

Jak zní švihadlo?



Když si představím někoho, kdo to se švihadlem opravdu umí, vidím zvukovou harmonii mezi pohybem těla a pravidelným rytmem lanka klepající o zem. Jako metronom udržuje člověka v tempu. A když jste tím člověkem vy, cestuje vám kolem uší typické šumění vyvolané rychlým svištěním materiálu vzduchem. Na repetitivním zvuku je něco uklidňujícího, jakoby vám dával chvilkový a jinak chybějící řád.

Jak zní kovový hrnek?

Schválně jsem vybrala těžší produkt, ať je moje hra zajímavější, a rovnou jsem porušila pravidla. Šla si zalít čaj, ať hrnek slyším. Hřejivé bublání mi navodilo pocit malého vřídla. Může zvuk zahřát? A taky – všimli jste si někdy měnící se frekvence zvuku, když se hrníček plní? Zkušený fyzik by to asi vysvětlil lépe, mně to ale připomnělo povolování struny na kytaře.

1_craft_of_senses_tokyo_tools

Věřím, že čím víc jsem schopna porozumět materiálu, technice zpracování a nástrojům, se kterými pracuju, tím větší je šance na výjimečný prožitek, který se vpíše do paměti i celého charakteru osobnosti, tedy mého fungování a vnímání. Pokud vám to jako argument nestačí, tak jsem taky přesvědčena, že při tak silném zpřítomnění je člověk na konci šťastný i v případě, že se mu produkt tvoření nevyvedl podle představ. Intenzivně prožíval a je spokojený minimálně sám se sebou.

 Důkaz místo slibu – čaj jsem sice vylila a neměla z něj nic. Ale za to jsem si díky němu přečetla tři články zkušených fyziků, abych měnící se frekvenci zvuku v hrnku porozuměla. Něco jsem se naučila a jsem spokojená. I bez čaje.


 
Bio Autoři Blog

Katka Šugárková

Katka je tělem i duší digitální tvůrce. Ať už se nachází v Praze nebo s batůžkem objevuje krásy jiných zemí, miluje zachycovat okolní krásu do slov nebo fotografií. Kombinuje svůj cit pro detail a zkušenosti z marketingu tak, aby svými příběhy inspirovala minimálně k zamyšlení. Mimojiné se ráda noří do nových tématických trendů, které hýbou společností, a snaží se je navnímat ze všech možných úhlů.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz